Léto pod viaduktem Karlín 2016

Přímo v centru města na vstupu do Karlína najdete pod viaduktem chaotické parkoviště, vrakoviště a smetiště. Tento prostor konkrétně mezi Sokolovskou a Křižíkovou se v létě roku 2016 proměnil v příjemné prostředí pro trávení volného času. Léto pod viaduktem mělo za cíl upozornit na jedinečný potenciál zapomenutého místa kolem druhého nejstaršího mostu v Praze (hned po Karlově). Pro veřejnost byl volně k dispozici plážový volejbal, stolní tenis, trampolína, šípky, hrazdy a jiné sportovní aktivity. Program vznikal ve spolupráci s lokální organizací Divoké matky, která zde provozovala letní bistro. Program ovládli divadelní představení, šachové turnaje, tančírny a diskuze k tématu proměny Negrelliho viaduktu. Provoz byl otevřen do října 2016.

Negrelliho viadukt je před rekonstrukcí, jejíž začátek se plánuje na březen 2017 a konec na rok 2020, a o jeho možném využití se posledních několik let vede konstruktivní diskuze iniciovaná CCEA, spolu s partnery z veřejného i soukromého sektoru. Léto pod viaduktem tak přirozeně navazuje na sled aktivit vedoucích k aktivnímu a kreativnímu využívání jedinečného městského prostoru okolo Negrelliho viaduktu ve formě kreativního inkubátoru.

V současné době je nejkritičtějším místem viaduktu z hlediska sociálních vazeb, bezpečnosti a kriminality jeho část na karlínské straně. Kreativní inkubátor je plánován pod částmi viaduktu, jež po probíhající směně pozemků budou v majetku hl. města Prahy – karlínskou částí viaduktu a Hrabovskou spojkou. Na sympoziu Metamorfózy viaduktu ve střední Evropě 15. 1. 2015 organizovaném CCEA došlo ke shodě všech zúčastněných zástupců SŽDC, hl. města Prahy, ČD a dalších organizací na tom, že nejlepší náplní prostorů pod oblouky je vytvoření flexibilního programu, který by měl obsahovat kreativní aktivity, jako jsou umělecké dílny, kreativní kanceláře, hudební zkušebny, galerie, ateliérové prostory, služby lokálního charakteru – kadeřnictví, krejčovství –, kavárny či bistra. Podpořením této myšlenky vznikne nové významné kreativní centrum v blízkosti historického jádra města. Karlín se tak stane i turisty vyhledávanou destinací a kreativní inkubátor bude plnit kulturní poslání celoměstského významu. Kreativní inkubátor se stane generátorem změn nejen prostorů pod oblouky, ale rovněž nástrojem oživení a ekonomického zhodnocení části města, která je dnes zanedbaná, problémová a špatně kontrolovatelná.

Galerie:

Igor Kovačević

(*1973, Brčko, Bosna a Hercegovina)
Igor Kovačević  je původem z Jugoslávie odkud před válkou odešel do Prahy, kde vystudoval  Fakultu architektury ČVUT, obor Architektura a územní plánování a v...

Yvette Vašourková

(*1976, Brno, Česká republika)
Yvette Vašourková absolvovala Fakultu architektury ČVUT v Praze, obor Architektura a územní plánování v roce 2001.

Její diplomní projekt "Volná plocha v kontextu...

© 2020 ArchTV