Obchodní a nákupní centrum Ganjlik Mall

V pražské architektonické kanceláři Chapman Taylor vznikl projekt největšího obchodního centra v ázerbájdžánské metropoli Baku. Obchodní centrum nabízí k pronajmutí 50 tisíc metrů čtverečních mezinárodních a lokálních maloobchodních značek. Řada kaváren a restaurací, které se nachází v horních částech střediska s venkovními terasami, nabízejí nádherný výhled na město. Multikino, bowling a centrum pro rodinu doplňují využití obchodního centra také pro zábavu a volný čas.

Nákupní centrum je uspořádané kolem dramatického čtyřpatrového atria, které zaplavuje všechny oblasti obchodního domu denním světlem. Fasáda do ulice Fatali Khan Khoyski Boulevard je kontrastní kombinací pískovcového obkladu a skla s rohovými vstupy obloženými vápencem. Důležitým detailem je ručně vyráběný lustr z českého skla od firmy Lasvit, zavěšený ve dvoupatrovém vstupním prostoru. Všechny části fasády sjednocuje elegantní křídlo střešního vzdušného detailu.

Vzhledem k tomu, že stavba je v oblasti častých zemětřesení, museli statici použít speciální stavební opatření. Obchodní centrum se skládá ze šesti kompletně oddělených stavebních a konstrukčních částí tak, aby se zamezilo poškození celého centra. Sloupy a  nosníky jsou výrazně masivnější, než na jaké jsou zvyklí projektanti ve střední Evropě. Projekt i přesto působí vzdušně a světle.

Celkový projekt, od architektonického návrhu až po ukončení stavby obchodního centra,  trval 3 roky a své dveře otevřela veřejnosti na jaře 2016. Ganjlik Mall je nyní destinací pro nákupy a volný čas s dobrou dostupností v centru hlavního města Baku.

Galerie:

Adriaan de Kroon

Adriaan de Kroon začal pracovat pro pražskou kancelář Chapman Taylor v roce 2008. Přestože vystudoval “Architecture &Urban Design, Delft University of Technology” v Nizozemsku, od roku 2004 žije a pracuje v...

Copyright ArchTV 2024 & HARO Czech - web pro každého