Dům u lesa

Zadáním bylo navrhnout koncept celkové rekonstrukce příměstského domu v Lánech pro víkendové bydlení v retro-stylu.

Dům se nachází v okrajové poloze obce. Ulici tvoří řada rodinných domů a hrana lesa. Okolní zástavba je charakteristická vrstvením různých přístaveb a nástaveb k původním domkům. Řešený dům se dochoval v téměř původní podobě, z tohoto úhlu pohledu byl výjimečný.

Jednoduchý domek se sedlovou střechou, zvýšeným přízemím a polosuterénem. Obytné podlaží bylo organizováno tak, že dům byl do zahrady téměř uzavřen, otočen zády. Před hlavním vstupem bylo nehezké zádveří, vstup do obytného podlaží byl krkolomný. V podkroví byla klasická půda a malý pokoj. Dům měl malá okna a ponuré pokoje.

n á v r h
V kontextu divokých rekonstrukcí okolní zástavby jsme chtěli upozornit na krásnou „domečkovitou“ formu řešeného objektu. Se základní hmotou se pracovalo jen na úrovni úprav vnitřní dispozice a okenních otvorů. Obytné podkroví jsme využili ve stávajícím objemu, s prosvětlením pouze v rovině střechy. Jedinou přístavbou se stala nová dřevěná veranda/letní vstup, přimknutá k zahradnímu průčelí.

Původní zádveří bylo zbouráno. Vstup do domu razantně přeorganizován. V přízemí byla ponechána pouze střední nosná zeď a schodiště, což umožnilo soudobější rozmístění pobytových prostor a propojení s hlavní zahradou. Podkroví bylo prozatím ponecháno jako otevřený prostor.

Díky změně dispozice vstoupily do fasád nové otvory, původní byly zrevidovány a lokálně upraveny. V jižní fasádě bylo vybouráno pásové okno na celou šířku objektu pro více světla a kontaktu s lesem. Podkroví je na sever prosvětleno pásem velkých střešních oken, otevírajících prostor do zahrady a výhledům na lánský horizont.

Blízkost lesa a dva staré smrky v předzahrádce jsou pro místo, kde dům stojí, signifikantní. Chtěli jsme, aby dům přijal barvu lesa, fasády jsou tedy tmavé, šedo-hnědé.

Výškový rozdíl mezi vstupy do hlavního obytného podlaží a úrovní zahrady je řešen pomocí terénních valů/zelených kopců, zpevněných lomovým kamenem.

Při rekonstrukci byly používány materiály a řemeslné zpracování odpovídající kontextu původního domu, tedy klasické stavitelské materiály – cihla, omítka, kámen, dřevo, keramika, měď.

V návrzích interiéru jsme chtěli jednoduchost, venkovskou prostotu a funkčnost. Kromě židlí jsme navrhovali téměř veškerý dřevěný nábytek.

Produkty:
keramická a měděná svítidla / Aldo Bernardi / v celém interiéru a exteriéru
exteriérové měděné zásuvky a povrchové rozvody / Aldo Bernardi / zahradní domek, nad vstupem, v předzahrádce
keramické zásuvky a vypínače / ABB Decento / v celém interiéru
keramické obklady Petite Maison / MARCA CORONA 1741 / koupelny, kuchyně
keramická dlažba Apollo kolekce Ani70 / Ceramica CIR / koupelny, kuchyně
vodovodní baterie Axia / Reitano / koupelny, kuchyně
sanitární předměty Flo / Kerasan / koupelny
litinové retro radiátory Bohemia / Viadrus / jídelna, ložnice
židle 763 a 150 / Ton / jídelna

Název projektu: DŮM U LESA
Základní popis: rekonstrukce příměstského domku s úpravou vnitřní dispozice a vnějšího vzhledu domu, včetně návrhu veškerého interiéru a vybavení
Architekt: kaa-studio Kamila Holubcová
Kontaktní email, web: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., www.kaa-studio.cz
Adresa: Zapova 20, Praha 5 15000
Klient: soukromá osoba
Projekt: 2013 - 2015
Realizace: 03/ 2016
Rozloha: pozemek 860m2, zastavěná plocha 100m2, užitná plocha 175m2
Fotografie: BoysPlayNice   www.boysplaynice.com

Galerie:

Projekt:

Další projekty architekta

KAA - studio

ing. arch. Kamila Holubcová
ing. arch. Antonín Holubec

Zabýváme se širokým spektrem činnosti od urbanismu k návrhům novostaveb či rekonstrukcí až po interiéry a drobný design. Po syntéze a následné analýze...

Copyright ArchTV 2022 & HARO Czech - web pro každého