Rekonstrukce rodinného domu Šumperák

O rekonstrukcích rodinných domů známé pod názvem Šumperák již bylo napsáno mnoho, přesto tato patří k těm ne zcela typickým. Přání majitelů bylo mít nadčasový interier, a protože milují kámen tak jej chtěli dát i do interiéru. Vzhledem ke své odlišné profesi ale netušili, jak tuto rekonstrukci uchopit, proto návrh svěřili Vlaďce Litworové a jejímu VL Atelier a následnou projekci zajistila společnost Janko Projekt. Hlavní roli v interiéru tak sehrál kámen a to brazilská žula.

Změna dispozice. Dům se z exteriéru nijak nevymyká okolní zástavbě a byl postaven v 70. letech svépomocí. Je koncipovaný jako dvougenerační, se společným vchodem, jinak jsou generační prostory naprosto oddělené. Přízemí je určeno prarodičům, v patře pak žije manželský pár, děti jsou již samostatné a s rodiči nežijí. Tato změna životního stylu byla startérem po změně v potřebách bydlení, proto se současní majitelé rozhodli pro poměrně odvážnou a velkorysou rekonstrukci. Jednalo se o rekonstrukci nadzemního podlaží. Při pohledu na patro protkanéé příčkami a rozdělené na malé pokojíky se tak nenabízela možnost na moderní, uvolněný prostor. S tímto návrhem vybourat příčky a celý prostor tak otevřít a provzdušnit majitelé bez váhání souhlasili. Konstrukce domu je z betonu a to i včetně příček, proto své k tomu musel říct statik a projektant. Co se zdálo být na začátku jednoduché a snadné, nakonec přineslo spoustu komplikací, neboť i 10 cm tlusté betonové příčky se ukázaly jako nosné. Museli jsme proto přenášet zatížení do základů a přitom nijak stavebně nezasahovat  do dispozice prarodičů v přízemí. Statik a projektant tak zažili několik těžkých chvil, řešení však našli.

Kvalitní materiály. Pokud mělo dojít k razantní proměně, musely se nejprve vyměnit okna. Původní trojdílná dřevěná byla nahrazena okny dřevohliníkovými v šedém odstínu. Tímto se nastartoval proces pohrávání si s barevným uspořádáním a výběrem stěžejních materiálů. Přáním majitelů bylo použít jako jeden z dominatních prvků kámen a kvalitní přírodní materiály. Došlo k jednoznačné shodě na konceptu využit tří základní designové prvky – kámen, sklo a dřevo. Majitelé si i proto jeli osobně vybrat z několika variant kamenů. Nakonec bylo rozhodnutí překvapivě jednoznačné, svým vzhledem, originalitou a vyzařující energií je okamžitě oslovil kámen, který  k nám putoval až z Brazílie a to brazilská leštěná žula. Kámen, který sami označili, jako s vnitřním geniem loci. Není divu. Nádherná a věčně moderní barevná kombinace černé se zlato-hnědou a bílou, se tak stala základní barevnou kombinací pro celý interiér. Velkoformátová kamenná deska byla podle předem navržené specifikace rozřezána na dva díly o velikosti 320 x 190 cm tak, aby strukturální reliéfy k sobě přesně navazovaly. A protože kameníci udělali odborně svou nelehkou práci, interiérová třešnička byla osazena na dominatní místo do obývacího pokoje. Každého při pohledu na tuto stěnu masa kamene ohromí a pohled na detaily nikdy neomrzí, protože co si budeme povídat je to made in natura.

Světlo. Osvětlení patří mezi nejdůležitější designové prvky a nelze je proto opomenout při žádné rekonstrukci. Světlo dodává pocity a dotváří atmosféru interiéru. Prvky z nosného konceptu celého interieru - kámen a sklo, byly proto použity do osvětlení, které bylo navrženo a vyrobeno speciálně pro tento interier. Bylo rozhodnuto, že ústřední osvětlovací těleso v obývacím pokoji nebude katalogové, ale navrženo na míru. Ručně foukané hutní sklo v nepravidelných tvarech symbolizuje kameny, mezi kterými jsou zavěšené další menší skleněné kameny v barvách, které najdete v kameni z brazilské žuly - tedy černá,  zlato - hnědá a jantarová. I osvětlení nad jídelním stolem je rovněž navrženo z foukaného hutního skla, opět zde jsou barevné kamínky v barvách brazilské žuly, aby se liniová myšlenka zachování jednodnosti prvků nepřerušila. Hra tvarů, barev a světel tak propojuje celý interier. Prostor dostal i několikmenších doplňujících světel, takže světla bylo všude dost. Světla jsou originální česká zakázková výroba.

Dřevo. Toto je stejně vděčný i luxusní materiál moderního designu, jako je kámen či sklo a dovede svou povahou zateplit atmosféru použitých chladnějších materiálů. Proto bylo dřevo použito především jako podlahová krytina. Široká prkna třívrstvé dřevěné podlahy dodaly nově vzniklému domovu útulnost. Dřevem byl dekorován i stavebně upravený prostup mezi obyvákem a jídelnou. Stěny dostaly lamelový dřevěný vzhled. Na stěně za sedačkou je originální tapeta s motivem tekoucí vody přes kameny.

Koupelna. Do moderního konceptu zapadla i neméně designová koupelna. V jejím rozšířeném prostoru vévodí samostaně stojící a bíle zářící vana z litého mramoru. Stěny jsou obloženy velkoformátovou dlažbou 80 x 240 cm v dekoru bílého mramoru v kontrastu s jednou tmavou stěnou vyvedenou ve stěrce kreos drapé, imitující opět kámen a to břidlici. Podlahy jsou položeny z keramické dlažby v dekoru dřeva a okolo vany jsou bílé dekorační kameny. A nakonec keramické umývadlo nese kamenná deska, jak jinak než z brazilské žuly. Koupelna má velké okno zajišťující dobré větrání a příjemné denní světlo. Sprchový kout je prosklený a bezvaničkový a s podlahovým topením zajišťuje příjemné hýčkání těla.

Ložnice: Ložnice je velmi příjemná, orientovaná na severo - východ opět v barvách zlaté a hnědé. Na stěně je tapeta z řady Iconic

Kuchyně je v moderním dekoru bílá – dřevo a jak jinak než s kamennou pracovní deskou Silestone.

Vstupní hala – je to místo, kde prvně vstupujete do interiéru, takové entré, které by mělo návštěvníky naladit, že je uvnitř čeká něco výjimečného, co nenajdete všude. Na stěně je proto dekorativní obklad
LL Regae, který má strukturu semišově hladkou a tvoří tak kontrast se stojací lampou. Na stěně nad schodištěm velkoformátová tapeta s motivem Eiffelovky. 

Slovo závěrem. Kámen v interiéru  a zvláště leštěný kámen nemá v našich končinách velkou tradici jako je tomu např. v Itálii. Když mu ale otevřete prostor, přihodíte vkusný moderní nábytek v kombinaci českého a italského designu a spoustu doplňků, vznikne výsledek nad očekávání. To co  na počátku vypadalo jako science fiction, díky úzké spolupráci majitelů s designovou návrhářkou dalo vzniknout interiéru, za který by se nemusela stydět žádná luxusní vila na Bertramce. A to se řekne, Šumperák….

Návrh interiéru:  Vladimíra Litworová -  VL Atelier Design s.r.o.  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., tel: 739 410 131
spolupráce: JANKO Projekt s.r.o.     Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.,   tel: 603 588 925
Foto: Vladimír Skýpala,  tel: 603 158 675
Realizace:  2017

Projekt:

Galerie:

Vlaďka Litworová

Absolventka VUT v Brně, stavební fakulta a fakulta podnikatelská. Studium na prestižní stavební škole v Paříží – L´ESTP. Design škola Praha – Dvouleté diplomové studium

Velkou část své profesní dráhy jsem věnovala marketingu...

Copyright ArchTV 2023 & HARO Czech - web pro každého